Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Еврозоната и ЕУ со најголем раст на БДП во историјата

БДП во еврозоната се зголеми за 12,7 отсто во јули-септември, соопшти Евростат, и тоа е многу посилен показател од предвидувањата од 9,4 отсто, откако утрово излегоа податоците за Франција, Шпанија, Германија и Италија, кои исто така покажуваат дека има поголем раст од очекуваниот.

Back to top button
Close
Close