Европа

Евростат: Најнизок долг како процент на БДП во 2020 година е пријавен во Естонија – 18,2 отсто

На крајот на 2020 година, долгот на ЕУ достигнал 90,7 проценти од БДП, за разлика од 77,5 отсто колку што изнесувал кон крајот на 2019 година, според првичните податоци на Евростат .

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close