0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт

Евролига: Времена забрана за трансфери во Олимпијакос

Управниот одбор на кошаркарската Евролига донесе одлука за времена забрана на трансфери во Олимпијакос. Ова доаѓа како последица на предупредувањето што раководството на „црвено-белите“ од Пиреја го добија пред неколку месеци за доцнење на исплатата на играчите.

Барселона, 31 јануари 2020 (МИА) – Управниот одбор на кошаркарската Евролига донесе одлука за времена забрана на трансфери во Олимпијакос. Ова доаѓа како последица на предупредувањето што раководството на „црвено-белите“ од Пиреја го добија пред неколку месеци за доцнење на исплатата на играчите.

„Истрагата е покрената врз основа на пробивање на финансиските можности, но и поради тоа што клубот не достави информации за неможноста да се повика на правилата од членовите 32а, 32д и 32е во дисциплинскиот правилник на Евролигата.

Конечната одлука ќе биде донесена во наредните 30 дена кога очекуваме да се комплетира целокупната документација“, се вели во соопштението на Евролигата. сѓд/

Back to top button
Close
Close