0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

ЕВРО 2020: Шведска и Шпанија изборија осминафинале

Репрезентациите на Шпанија и на Шведска ќе играат во осминафиналето на Европското првенство, додека Словачка и Полска се елиминирани по завршување на групната фаза.

Севилја, 23 јуни 2021 (МИА) – Репрезентациите на Шпанија и на Шведска ќе играат во осминафиналето на Европското првенство, додека Словачка и Полска се елиминирани по завршување на групната фаза.

Ова е епилогот од Е-групата по завршувањето на натпреварите од 3. коло, одиграни вечерва во Севилја и Санкт Петербург.

Шпанија пред своите навивачи ја декласира Словачка со 5:0, додека Шведска на руска територија ја совлада Полска со 3:2.

Табела: Шведска 7 бодови, Шпанија 5, Словачка 3, Полска 1.

Во осминафиналето Шпанија ќе се соочи со Хрватска на 28 јуни во Копенхаген, додека Шведска со третопласираната селекција од Б, Ц или Д групата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close