0_Спорт.ПорталФудбал

ЕВРО 2020: Први бодови за Германија, прв пораз за Португалија

Репрезентацијата на Германија ја совлада селекцијата на Португалија со 4:2 во дербито на од второто коло од Ф-групата на ЕВРО 2020. Натпреварот се одигра во Минхен, а Португалците си постигнаа два автогола.

Минхен, 19 јуни 2021 (МИА) – Репрезентацијата на Германија ја совлада селекцијата на Португалија со 4:2 во дербито на од второто коло од Ф-групата на ЕВРО 2020. Натпреварот се одигра во Минхен, а Португалците си постигнаа два автогола.

За Германија ова се првите три бода на 16. Европско првенство, додека Португалија го забележа првиот пораз.

По две кола, Франција води со четири бода, Германија и Португалија имаат по три, Унгарија е последна со еден бод.

Во третото коло на 23 јуни, Португалија ќе игра со Франција, а Германија со Унгарија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close