0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

ЕВРО 2020: Англичаните не примија гол ниту по петтиот натпревар

Репрезентацијата на Англија вечерва во Рим ја совлада Украина со 4:0 во четвртфиналето на ЕВРО 2020. Тимот на селекторот Герет Саутгејт се уште нема примено ниту еден гол на турнирот.

Рим, 3 јули 2021 (МИА) – Репрезентацијата на Англија вечерва во Рим ја совлада Украина со 4:0 во четвртфиналето на ЕВРО 2020. Тимот на селекторот Герет Саутгејт сè уште нема примено ниту еден гол на турнирот.

Англија на претходните четири средби ги победи Хрватска и Чешка со по 1:0, со Шкотска одигра 0:0. Во осминафиналето Британците ја совладаа Германија со 2:0. На сите овие натпревари, голот го бранеше Џордан Пикфорд од Евертон.

На последните 10 натпревари на сите турнири, Англија прими само еден гол – во март од Полска (2:1).

Во полуфиналето на Евро 2020, Англија ќе се сретне со Данска на 7 јули. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close