0_Спорт.ПорталSport.SlajderРакометРезултати

Еурофарм Пелистер победник на ракометниот турнир во Струга

Екипата на Еурофарм Пелистер го освои трофејот на 48. издание од Меѓународниот ракометен турнир во Струга. Битолчани вечерва во финалето славеа победа над „црвено-црните“ со 26:23 (13:13 на полувреме).

Струга, 16 август 2020 (МИА) – Екипата на Еурофарм Пелистер го освои трофејот на 48. издание од Меѓународниот ракометен турнир во Струга. Битолчани вечерва во финалето славеа победа над „црвено-црните“ со 26:23 (13:13 на полувреме).

Покрај финалето, во текот на денот се одиграа и натпреварите за пласман:

за 3. место Охрид – Металург 25:31

за 5. место Прилеп – Бутел 23:25

за 7. место Струга – Еурофарм Пелистер 2 21:23.

За најдобар голман на турнирот беше прогласен Градимир Чаневски од Еурофарм Пелистер, Тимур Дибиров од Вардар е најдобар стрелец, додека најдобар играч е Стипе Мандалиниќ од Еурофарм Пелистер. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close