БалканБалкан.ПорталДописници Свет

ЕУ: Засега без разговори за ЗСO, но тоа е обврска што ја презеде Приштина

Европската унија соопшти денес дека преговорите за Заедницата на српски општини (ЗСО) мора да се одржат и дека Брисел ќе ги охрабри страните, бидејќи обврската за тоа ја презедоа и лидерите на Приштина, но исто така потврди дека во понеделник нема да дојде до состанок меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовкиот премиер Авдулах Хоти, затоа што засега “една страна не е подготвена“ да разговара за ЗСО.

Back to top button
Close
Close