Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

ЕУ со санкции за руски функционери поради хакерскиот напад на Бундестагот

Европската унија воведе санкции за шефот на руската воена разузнавачка служба (ГРУ), Игор Костјуков и некои други руски граѓани обвинети за хакерски напад врз германскиот парламент во 2015 година, во кој беа украдени електронските пораки на канцеларката Ангела Меркел.

Back to top button
Close
Close