0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

ЕУ „пропадна“ поради „империјализмот за вакцинација“ на фармацевтските компании

Во глобалната трка на државите за набавка на вакцини против коронавирусот често може да се слушне дека Европската унија „пропаднала“, особено во споредба со нејзиниот западен сојузник САД или поранешната членка Велика Британија. Сепак, иако е вистина дека стапката на вакцинација е пониска отколку во тие земји, исто така е точно дека ЕУ има поинаков пристап во овој процес, но дека, како што велат некои експерти, е „измамена“ затоа што фармацевтските компании не ги почитувале нивните договори за испорака на вакцината.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close