БалканБалкан.Портал

ЕУ повикува црногорската Влада и СПЦ да го продолжат дијалогот

Европската унија ги повика Владата на Црна Гора и Митрополијата Црногорска-приморска на Српската православна црква (СПЦ) да го продолжат дијалогот за спорниот Закон за слобода на вероисповед, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро.

Брисел, 23 јули 2020 (МИА) – Европската унија ги повика Владата на Црна Гора и Митрополијата Црногорска-приморска на Српската православна црква (СПЦ) да го продолжат дијалогот за спорниот Закон за слобода на вероисповед, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро.

– ЕУ постојано потсетуваше на важноста на дијалогот и во тој дух го поздравуваме неодамнешното продолжување на преговорите меѓу двете страни. Ги поздравуваме напорите на владата за постигнување компромис. За жал, овие разговори не доведоа до решение. Ги охрабруваме двете страни да продолжат со дијалогот, рече Писонеро за РТЦГ.

Експертски тимови од Владата и Српската православна црква не успеаја да најдат решение за надминување на поделбите во црногорското општество поради контроверзниот закон, за кој Српската православна црква смета дека е насочен кон конфискација на нејзиниот имот, вклучително и цркви и манастири во Црна Гора. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close