0_Web_АктуелноДописници СветЕвропаЕвропа.Портал

ЕУ не се согласува со забраната на летови на Трамп

Претседателите фон дер Лајен и Мишел изразија несогласување со одлуката на американската администрација да ги забрани летовите кон и од земјите на ЕУ во наредните триесет дена поради коронавирусот.

Брисел, 12 март 2020 (МИА) – Претседателите фон дер Лајен и Мишел изразија несогласување со одлуката на американската администрација да ги забрани летовите кон и од земјите на ЕУ во наредните триесет дена поради коронавирусот.

-Коронавирусот е глобална криза, не е лимитиран на еден континент и бара соработка наместо еднострано делување. ЕУ не се согласува со фактот што САД одлучи да забрани патувања еднострано и без консултации, кусо соопштија кабинетите на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел. тм/

Back to top button
Close
Close