ЕвропаЕвропа.Портал

ЕУ го именуваше првиот шеф на својата Делегација во Лондон

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел го именуваше Жоао Вале де Алмеида за прв шеф на идната Делегација на ЕУ во Обединетото Кралство.

Брисел, 24 јануари 2020 (МИА) – Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел го именуваше Жоао Вале де Алмеида за прв шеф на идната Делегација на ЕУ во Обединетото Кралство.

Во соопштението на Европската служба за надворешни работи се наведува дека Вале де Алмеида ќе стапи на должност на 1 февруари 2020 година.

– Од тој датум Обединетото Кралство ќе биде трета земја, а претставувањето на Унијата ќе биде обезбедено преку Делегацијата на ЕУ, тврдат во Брисел.

Жоао Вале де Алмеида од 2010 до 2014 година беше прв амбасадор на ЕУ во САД. Од 2015 до 2019 година тој имаше мандат за амбасадор на ЕУ во ОН. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close