Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

ЕУ ќе разгледува санкции против Анкара, тврди францускиот шеф на дипломатијата

Седницата на Европскиот совет, закажана за крајот на септември, ќе се фокусира на турското прашање и тензиите во Источен Медитеран, најмногу со идејата да се разгледаат санкции против Анкара. Тоа го изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан.

Париз, 6 септември 2020 (МИА) –  Седницата на Европскиот совет, закажана за крајот на септември, ќе се фокусира на турското прашање и тензиите во Источен Медитеран, најмногу со идејата да се разгледаат санкции против Анкара. Тоа го изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан.

Министерот   рече дека тој и неговите колеги во другите земји на ЕУ веќе разговарале за „нивото на чекори што можеме да ги преземеме во однос на Турција“.

Турција почна   истражување во водите меѓу Грција и Кипар на 10 август, зголемувајќи ги тензиите во стратешкиот коридор на источен Медитеран.

Грција одговори со поморски вежби за одбрана на својата поморска територија, кои подоцна беа засилени со распоредување француски фрегати и борбени авиони.

Спорот меѓу членките на НАТО ги потенцираше зголемените геополитички ризици во оваа област, бидејќи Турција спроведува поагресивна националистичка политика под претседателот Реџеп Таип Ердоган, јавија француски медиуми.

Шефот на дипломатијата на Европската унија Жозеп Борел исто така ја покрена можноста за санкции против Анкара, но досега Париз не беше во можност да ги убеди другите нации на ЕУ да се приклучат на нејзиниот тврд одговор.

Ле Дријан го повика Ердоган да почне разговори за неговите амбиции во Источен Медитеран до состанокот на Европскиот совет.

– Останува на Турците да се покажат дека за ова прашање … може да се разговара, изјави тој за радиото „Франс Интер“.

– Ако е така, можеме да создадеме доблесен круг за сите проблеми на маса.

И покрај тоа што одби да прецизира каков вид санкции може да се соочи Анкара, тој рече дека има „цела низа мерки“.

– Не ни недостигаат опции, и тој го знае тоа, рече Ле Дријан.

Состанокот на Европскиот совет треба да се одржи на 24 и 25 септември. зш/

Back to top button
Close
Close