BallkanBallkan.PortalKorrespondentë Botë

Është ngritur hetim për kërcënimet ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti

Policia e Kosovës ka ngritur hetim në lidhje me kërcënimet që përmes internetit iu drejtuan ushtruesit të detyrës kryeministër, Albin Kurti, nga një grup deri më tani i panjohur i quajtur "Garda Vullnetare Shqiptare", njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Prishtinë, 20 maj 2020 (MIA) – Policia e Kosovës ka ngritur hetim në lidhje me kërcënimet që përmes internetit iu drejtuan ushtruesit të detyrës kryeministër, Albin Kurti, nga një grup deri më tani i panjohur i quajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Burime nga policia deklaruan për mediat se çështja po hetohej nga Drejtoria e hetimit të krimeve të rënda, në bashkëpunim me Prokurorinë speciale të Kosovës.

“Ne dëshirojmë t’ju informojmë se policia e Kosovës, në këtë rast Drejtoria për hetimin e krimeve të rënda, është duke e trajtuar rastin dhe është në proces të mbledhjes së informacioneve,” publikoi policia.

Kryeministri në dorëheqje, Kurti mbrëmë përmes faqes së tij në Fejsbuk publikoi se ka marrë kërcënime nga një “Gardë Vullnetare Shqiptare” e caktuar, e cila po shfaqet për herë të parë në publik.

Sipas Kurtit, kërcënimet në të vërtetë janë drejtuar në Gjykatën Kushtetuese, e cila duhet të vendosë, me kërkesë të partisë së tij, Lëvizja Vetëvendosje (VV) për kushtetutshmërinë e vendimit të presidentit Hashim Thaçi për t’ia ndarë mandatin për formimin e një qeverie të re, partisë së dytë të renditur në zgjedhjet e fundit parlamentare parlamenti i fundit, Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

“Ata janë të frikësuar dhe duan ta trembin Gjykatën Kushtetuese dhe jo vetëm atë. Ata gjithashtu duan t’i frikësojnë ambasadorët e Grupit të Kuintit me destabilizim, nëse PRONTO (një grup politikanësh dhe ish zyrtarë të akuzuar për shpërdorim detyre), presidenti i Republikës, e humbë çështjen”, shkroi Kurti.

Në kumtesën që e publikoi Kurti, “Garda” pretendoi se ka njohuri se “disa grupe të VV-së po organizojnë protestë në Prishtinë më 29 maj”, që është afati i fundit i caktuar nga Gjykata Kushtetuese për ta interpretuar kushtetutshmërinë e vendimit të Thaçit.

“Ne i informojmë drejtuesit e organizatës kriminale VV se ne, anëtarët e Gardës, nuk do të rrimë duarkryq dhe t’ju shikojmë nga larg. Njësitë tona do të shkojnë kudo që të jetë e nevojshme dhe ne do ta mbrojmë vendin. Albin Kurti dhe të gjithë drejtuesit e VV-së që po ndihmojnë për ta organizuar atë protestë tani kanë arsye të shqetësohen për sigurinë e tyre dhe sigurinë e familjeve të tyre. Aksionet tona do të shtrihen në të gjithë territorin e Kosovës dhe do të veprohet në rast nevoje”, thuhet në kumtesën e “Gardës”. ia/ls/fab

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close