Дописници МКДПолитика

Ерозијата на земја во Тетовско која направи проблем во водоснабдувањето се санира

Владата нема да оди наспроти населението за малите хидроцентрали, но мала хидроцентала не е еколошки полоша од голема хидроцентала. Се запазува биодиверзитетот на реките. Во село во општина Маврово и Ростуште не се дозволи несоодветно користење на водата за пиење за мала хидроцентрала. Може да се користи водата за пиење од мала хидроцентрала само ако е на излез од самото село, вакво е објаснувањето на премиерот Зоран Заев за малите хидроцентрали на Шар Планина кои се посочени од граѓаните како причина за ерозии на земја и предизвикување на неколкумесечен недостиг на вода за пиење во Тетово.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close