0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Енрике: Барса ќе продолжи да освојува трофеи и без Меси

Поранешниот тренер на Каталонците е категоричен дека секој клуб е поголем од поединците и изрази жалење што односите меѓу двете страни во овој случај не беа попријателски расположени.

Барселона, 5 септември 2020 (МИА) – Селекторот на Шпанија, Луис Енрике ја коментираше ситуацијата со Лионел Меси во Барселона.

Поранешниот тренер на Каталонците е категоричен дека секој клуб е поголем од поединците и изрази жалење што односите меѓу двете страни во овој случај не беа попријателски расположени.

– Ова е многу деликатна тема, не знам дали да ја коментирам. Верувам дека клубовите се над сите луѓе. Барселона, основана во 1899 година, е меѓу најдобрите во светот и отсекогаш освојувала трофеи. Очигледно, постоеше прекрасна врска меѓу двете страни. Лео направи Барса да расте многу благодарение на неговата голема продуктивност. Би сакал многу повеќе ако беше постигнат договор меѓу двете страни. Порано или подоцна, Меси ќе престане да игра за Барса. Би било добро да имате меѓусебна благодарност, како и попријателска ситуација. Ќе биде жално денот кога тој ќе замине. Нема да гледаме одличен играч, но клубот ќе продолжи да освојува трофеи без Меси, а Меси ќе продолжи да биде неверојатен уште многу години ако замине, рече Енрике на својата прес-конференција пред натпреварот против Украина.

Таг
Back to top button
Close
Close