0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталДописници СветЕвропаЕвропа.ПорталИнтервјуОпштество

Ендру Стролајн за МИА: Однесувањето на ЕУ кон патентите за вакцини е неоколонијално

Хјуман Рајтс Воч, една од највлијателните невладини организации за човекови права, со месеци бара од Европската Унија да ги укине привремено правата на интелектуална сопственост за вакцините против Ковид-19, попознато како TRIPS Waiver или суспендирање на патентите, за да им се овозможи на сиромашните земји што поскоро да ја пребродат санитарната криза.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close