СветСвет.Портал

Ен-би-си: Што е точно, а што не во говорот на Трамп

Медиумот изврши проверка на фактите потенцирани од Трамп во говорот.

Вашингтон, 5 февруари 2020 (МИА) – Претседателот Доналд Трамп го одржа својот трет говор за состојбата на нацијата, мешајќи факти со лаги во своето обраќање до нацијата, јави Ен-би-си. Медиумот изврши проверка на фактите потенцирани од Трамп во говорот.

Тврдење 1:

„Благодарение на нашата смела регулаторна кампања, САД станаа светски производител број еден на нафта и гас“.

Факти: САД се најголем производител на природен гас од 2011 година и на нафта од 2014 година, според Американската администрација за енергетски информации, што ги следи релевантните податоци. Трамп ја презеде функцијата во 2017 година.

Тврдење 2:

„После загубата на 60.000 фабрики во претходните две администрации, сега САД има 12.000 нови фабрики под мојата администрација“.

Факти: Трамп генерално е целосно во право иако неговите податоци се малку изменети. САД изгубија 53.659 фабрики за време на двете претходни администрации, а не 60.000, според Бирото за статистика на трудот. Но, тој е во право кога рече дека тој тренд се сменил под негова администрација. Помеѓу 2017 и вториот квартал од минатата година, САД додале 12.074 фабрики, според најновите достапни податоци на Бирото.

Тврдење 3:

„После мојот избор, создадовме 7 милиони нови работни места, 5 милиони повеќе отколку што предвидуваа владините експерти во претходната администрација“.

Факти: Овие бројки се заблуда. Трамп исто така ја смета и работата под администрацијата на Обама. Сепак, економијата не се движеше толку брзо. Откако Трамп ја презеде функцијата, земјата додаде 6,7 милиони работни места за 36 месеци. Тој исто така смета дека ова е невиден успех што никој не можел да го предвиди, но не е така. За 36 месеци пред преземањето на функцијата на Трамп, Обама создаде 8,2 милиони работни места.

Тврдење 4:

„Доколку не ги сменевме неуспешните економски политики на претходната администрација, светот сега немаше да биде сведок на овој голем економски успех“.

Факти: Економистите веруваат дека тековниот период на економски раст започна со администрацијата на Обама. Некои велат дека намалувањето на даноците на Трамп можеби го поттикнало, но економијата не се намалила кога Трамп ја презеде функцијата.

Тврдење 5:

„Стапките на невработеност меѓу Афроамериканците, хиспано-американците и Азијците достигнаа најниски нивоа во историјата“.

Факти: Тоа е точно. Стапките на невработеност за секоја од тие заедници достигнаа најниски нивоа во историјата, иако сите три се зголемија малку по достигнувањето на овие најниски нивоа.

Тврдење 6:

„Им го дадов железни ветувања на американските семејства: Ние секогаш ќе ги заштитуваме пациентите под сегашни услови“.

Факти: Ова е лага. Тврдењето е верифицирано претходно, затоа што Трамп тоа го зборуваше со години. Но, доказите го негираат: администрацијата на Трамп ја судски процес во кој се тврди дека поддршката на Обама под сегашните околности е нелегална и Белата куќа не предложи алтернативно законодавство.

Тврдење 7:

„Со задоволство објавив минатата година дека за прв пат во 51 година, цената на лекови на рецепт всушност се намалува.“

Факти: Лага. Трошоците за лекови на рецепт се зголемуваат, особено за брендирани лекови, се вели во анализата на „Асошиејтед прес“.

Тврдење 8:

„Пред да стапам на должност, парите за здравствено осигурување се дуплираа во рок од пет години. Реагирав брзо да дадам прифатлива алтернатива. Нашите нови планови се до 60 отсто поевтини и подобри “.

Факти: Тоа е половина точно. Парите за здравствено осигурување двојно се зголемија за пет години, според владиниот извештај и плановите на Трамп велат дека може да излезат многу, многу поевтини. Но, овие планови се евтини за помалку добра причина: Тие опфаќаат многу помала грижа и вклучуваат голем број ризици. зш/

Back to top button
Close
Close