0_Македонија.ПорталЕкономијаПолитика

Економскиот совет одржа втор состанок со цел разгледување на дополнителен пакет мерки за справување со последиците по економијата

Економскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот на Владата на  Оливер Спасовски, денеска го одржа вториот состанок на кој беше разгледан дополнителниот пакет мерки кој го предлага Владата за справување со последиците по економијата, стопанството и финансискиот сектор од блокадата на реалниот сектор што го предизвика корона вирусот, сооштија од владината прес-служба. 

Скопје, 28 март 2020 (МИА) – Економскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот на Владата на  Оливер Спасовски, денеска го одржа вториот состанок на кој беше разгледан дополнителниот пакет мерки кој го предлага Владата за справување со последиците по економијата, стопанството и финансискиот сектор од блокадата на реалниот сектор што го предизвика корона вирусот, сооштија од владината прес-служба.

На состанокот учествувале и заменикот на претседателот во Владата задолжен за европски прашања и за координација на меѓународната помош, Бујар Османи, министерката за финансии, Нина Ангеловска, министерот за економија, Крешник Бектеши, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, техничката заменик-министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска, како и генералната гувернерка на Народната банка на Република Северна Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска.

– Членовите на економскиот совет, со претставници од стопанството и финансискиот сектор од коронавирусот, во кое учествуваат претставници на Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија (МАНУ), на претставници на универзитетските заедници, на деловната заедница, како и претставници на стопанските комори и на опозицијата, на состанокот ги дадоа своите мислења и понудија дополнителни укажувања, насоките и препораки, како и нови предлози за да се креира ефикасен пакет за да се спречи драматично влијание и штети во економскиот и финансискиот сектор, како и врз стандардот на граѓаните, информираа од владината прес-служба.

Спасовски на крајот од состанокот се заблагодарил за укажувањата, препораките и новите предлози, истакнувајќи дека Владата останува отворена и за дополнителни укажувања до затворањето на пакетот економски мерки кои ќе бидат донесени на една од првите наредни седници.см/ац/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close