0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Економски, туристички и еколошки развој се само дел од придобивките доколку Шар Планина се прогласи за национален парк

Во Собранието има одредени пречки, но доколку има седница веќе следната недела закнот за прогласување на Шар Планина ќе биде ставен на дневен ред, верувам дека, најкасно до јуни ќе славиме, за прогласувањето на подрачје на планината за национален парк, истакна министерот за животна средина Насер Нуредини на денешната онлајн презентација на истражувањето за јавното мислење на локалното население во регионот на Шар Планина, а во организација на Македонско Еколошко друштво и платформата Пријатели на Шара.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close