Дописници МКДОпштински вести

Еко-Свест: Тетово се гуши во загаден воздух, ниската цена на фосилните горива е прескапа за здравјето

Невладината организација Еко-свест во рамки на континуираното работење на подигнување на свесноста на граѓаните за аерозагадување алармира дека Тетово неколку години по ред се наоѓа на листата на најзагадени градови во Македонија, при мерење на штетните ПМ 10 честички. Тие потенцираат дека ниската цена на фосилните горива кои најчесто се користат, стануваат прескапи за здравјето на луѓето.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close