0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникотБалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Екатерини Сакеларопулу избрана за прва жена претседател на Грција

Со широко мнозинство, со поддршка од три партии, со 261 глас, 61 повеќе од потребните 200, Екатерини Сакеларопулу денеска е избрана за прв жена претседател на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 22 јануари 2020 (МИА) Со широко мнозинство, со поддршка од три партии, со 261 глас, 61 повеќе од потребните 200, Екатерини Сакеларопулу денеска е избрана за прв жена претседател на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

На специјалната седница во грчкиот Парламент гласаа 294 од 300 пратеници.

Од нив, 261 пратеник го поддржаа предлогот на владата, Сакеларопулу да биде нов претседател на државата.

Новата претседателка на Грција, на 13 март 2020 ќе положи свечена заклетва и ќе ја преземе функцијата. ср/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close