СветСвет.Портал

Египетската армија убила најмалку 19 милитанти

Египетската армија денеска соопшти дека убила најмалку 19 милитанти во рации и воздушни напади врз исламски бунтовници во северниот дел на Синајскиот Полуостров, додека во судирите загинале најмалку пат војници.

Каиро, 31 мај 2020 (МИА) – Египетската армија денеска соопшти дека убила најмалку 19 милитанти во рации и воздушни напади врз исламски бунтовници во северниот дел на Синајскиот Полуостров, додека во судирите загинале најмалку пат војници.

Во соопштението се прецизира дека нападите биле извршени минатата недела.

Се додава дека армијата демонтирала најмалку пет експлозивни направи и уништила два возила и магацин. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close