Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Едномесечен притвор за десетмина од аферата Јанаф

Истражен судија во загребскиот Жупански суд одреди едномесечен притвор за десетмина осомничени во аферата Јанаф поради опасност од влијание врз сведоците

Загреб, 19 септември 2020 (МИА) – Истражен судија во загребскиот Жупански суд одреди едномесечен притвор за десетмина осомничени во аферата Јанаф поради опасност од влијание врз сведоците.

Управа за сузбивање на корупција и криминал (УСКОК) за 10 од 13 осомничени во аферата Јанаф побара притвор поради можно влијание врз сведоците. Помеѓу осомничените се и градоначалнивите на Нова Горица и на Нова Градишка, Дражен Баришиќ (ХДЗ) и Винко Гргиќ (СДП), на кои вчера им беше укинат пратеничкиот имунитет откако беа уапсени.

Пратеничкиот имунитет одземен му е и на Дарко Пуљашиќ (ХДЗ).

Првпат во Хрватска во еден ден им е укинат имунитетот на тројца пратеници.

УСКОК почна истрага против директорот на компанијата Јанаф, Драган Ковачевиќ и уште десетмина осомничени за проневера со тендери. Ковачевиќ е на чело на Јанаф, државна компанија што доставува сурова нафта преку цевководи, од 2012 година.

Приведените лица се товарат за фаворизирање на фирми во распределбата на милионски бизниси, додека Ковачевиќ е осомничен и за примање мито. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close