ЕвропаЕвропа.Портал

Една жртва при уривање на „Антонов Ан-2“ во Русија

Едно лице загина, а едно е тешко повредено кога авион Антонов Ан-2 се урна во регионот Нижни Новгород.

Москва, 13 јули 2020 (МИА) – Едно лице загина, а едно е тешко повредено кога авион Антонов Ан-2 се урна во регионот Нижни Новгород.

Според руското Министерство за вонредни ситуации, несреќата се случила во 4:10 часот по локално време, а во моментот на несреќата во авионот биле две лица.

Според првите податоци од истрагата, несреќата најверојатно се случила кога авионот удрил во далекувод и се запалил.

Едно лице починало на лице место, а другото е пренесено во болница со изгореници што зафатиле 50 проценти од неговото тело. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close