0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

Една победа ја дели Шкендија од шампионскиот трофеј

Фудбалерите на Шкендија се наоѓаат пред освојување на шампионскиот трофеј во Првата македонска лига, откако попладнево ја совладаа Беласица на гостински терен и ја задржаа предноста од 13 бода во однос на Шкупи. На тетовци им е потребна само една победа во преостанатите пет кола за да ја обезбедат титулата.

Скопје, 18 април 2021 (МИА) – Фудбалерите на Шкендија се наоѓаат пред освојување на шампионскиот трофеј во Првата македонска лига, откако попладнево ја совладаа Беласица на гостински терен и ја задржаа предноста од 13 бода во однос на Шкупи. На тетовци им е потребна само една победа во преостанатите пет кола за да ја обезбедат титулата.

Бодовите на гостински терен попладнево ги освои и Шкупи во дебито на клупата на чаирчани на Гоце Седлоски.

Академија Пандев беше убедлива во пресметката со Вардар кој е пред преселба во Втора лига.

Резултати на средбите од 28. коло во ПМФЛ играни попладнево:

Академија Пандев – Вардар 3:0
Беласица – Шкендија 0:3
Борец – Шкупи 0:1
Работнички – Македонија ЃП 2:2
Струга Трим Лум – Пелистер 3:0.

Вчера: Ренова – Силекс 2:1.

Табела: Шкендија 65 бода, Шкупи 52, Македонија ЃП 48, Струга Трим Лум 44, Работнички 41, Пелистер 35, Академија Пандев 34, Борец 33, Ренова 31, Силекс 29, Вардар 28 и Беласица 17. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close