Biznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Ќе се зголемува дигиталната писменост на земјоделците

Минатата година само 10.000 земјоделци електронски аплицирале за субвенции, а според статистичките податоци, во земјава има околу 170.000 земјоделски стопанства. Земјоделците многу тешко или воопшто не се прилагодиле и на новите услови што ги наметна пандемијата, да се комуницира онлајн, преку интернет. Дали сите имаат компјутери, смарт телефони и пристап до интернет, отвориле ли е-меил адреси и за што ги користат, дали поседуваат платежни картички, дали слушнале за електронско издавање имотни листови и лични документи или за страницата „услуги.гов.мк“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close