0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваЕкономија

Ќе се проверува дали мазутот што се увезувал кај нас бил извезен како мазут и од земјите извознички

При направените контроли надлежните служби и институции за увозот на мазут во земјава не биле најдени наоди за сулфур поголем од дозволениот еден процент, но се најдени наводи за количина на вода во мазутот поголема од дозволената. Најдени се и несоодветни залихи на мазут. Ќе се прават и анализи за да се види дали земјите кои извезувале за компании во Севрна Македонија го декларирале продуктот како мазут или подоцна бил променет тарифниот број и во земјава влегло како мазут.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close