ЕкономијаОпштествоСкопје

ДЗР: Општина Гази Баба од 2012 до 2020 неуплатила 950 илјади евра во Буџетот од отуѓување и закуп на државно градежно земјиште

Општина Гази Баба од периодот на преземање на надлежноста од 2012 година до 2020 година, средствата по основ на отуѓување и давање под закуп на градежно земјиште сопственост на држвата ги уплаќа на несоодветна уплатна сметка, што резултирало со помалку приходи во државниот Буџетот во износ од 58,5 милиони денари, за сметка на поголеми приходи во буџетите на Општина Гази Баба и на Град Скопје. Истото се однесува и за наплатената договорна казна за непочитување на Законот за градежно земјиште од која причина во Буџетот на државата се уплатени помалку средства во износ од 1,2 милиони денари, соопшти денеска Државниот завод за ревизија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close