Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Два кандидати за помошник генерален секретар на Советот на Европа

Комитетот на министрите на Советот на Европа денеска на Парламентарното собрание на Советот на Европа му ги поднесе двете кандидатури за функцијата помошник генерален секретар на Советот на Европа, јави дописникот на МИА.

Стразбур, 26 јуни 2020 (МИА) – Комитетот на министрите на Советот на Европа денеска на Парламентарното собрание на Советот на Европа му ги поднесе двете кандидатури за функцијата помошник генерален секретар на Советот на Европа, јави дописникот на МИА.

Кандидати се Бјорн Берге од Норвешка и Лејла Кавачик од Турција.

Парламентарното собрание на Советот на Европа новиот помошник генерален секертар на најстарата паневропска организација ќе го избере на својата следна пленарна сесија. Пролетната и летната сесија, која требаше да одржи во текот на оваа недела во Стразбур беа одложени поради пандемијата со Ковид-19. тг/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close