Дописници МКДОпштински вести

Двајца новозаразени со коронавирус во Кичево

Во последните 24 часа имаме двајца новозаразени со коронавирус кои се лекуваат во домашни услови и се под надзор на нивните матични лекари, со што вкупниот број на заразени со Ковид-19 во нашата општина достигна 291 лице, од кои 38 се активни, 239 се излекувани и 14 лица се починати, информира д-р Џабир Бајрами, директор на Здраствен дом и член на Кризниот штаб на општина Кичево.

Кичево, 12 септември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа имаме двајца новозаразени со коронавирус кои се лекуваат во домашни услови и се под надзор на нивните матични лекари, со што вкупниот број на заразени со Ковид-19 во нашата општина достигна 291 лице, од кои 38 се активни, 239 се излекувани и 14 лица се починати, информира д-р Џабир Бајрами, директор на Здраствен дом и член на Кризниот штаб на општина Кичево.

Тој посочи дека по неколку дена намалување на активните случаи во Кичево, денеска повторно има двајца новозаразени.

Апелираше до сите граѓаните да се држат до препораките дадени од надлежните здравствени институции. рз/мд/

Back to top button
Close
Close