0_Македонија.ПорталОригинални текстовиПарламентарни избори 2020ПолитикаПолитички партии

Дурловски од Струга: Имаме долгорочна визија за просперитетна Македонија

Игор Дурловски носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во изборна единица 5 денес се обрати пред Стружани пред кои истакна дека чувствува огромно задоволство што е дел од кампањата за Oбнова на Македонија.

Скопје, 25 јуни 2020

Игор Дурловски носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во изборна единица 5 денес се обрати пред Стружани пред кои истакна дека чувствува огромно задоволство што е дел од кампањата за Oбнова на Македонија.

– Струга е непокорен и горделив град. Град на браќата Миладиновци кои го опеаја и го претставија битието на Македонецот. Струга е симбол на македонската самобитност. Зарем треба да потсетам дека пред 76 години тука за прв пат е испеана химната која и денес е изворен симбол на Република Македонија, посочи Дурловски.

– За жал во изминативе години сведочиме дека се она што ни ја чини историјата и државата лесно, безумно и срамно се негира и распродава. Ние не сме на продажба. Струга Македонија не се и не смеат да бидат предмет на пазар, нагласи носителот на листата на изборната единица 5 од ВМРО-ДПМНЕ.

Дурловски нагласи дека “Мора за нашите деца и нашето потомство да изградиме и оставиме цврст темел. Не може секој генерација да почнува одново и одново, од почеток, така не може да напредуваме, не може да се развиваме.”

“Браќа и сестри вие знаете дека кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт секогаш ги почитува и афирмира овие суштински вредности. Затоа немам сомнеж и пред вас велам дека ВМРО-ДПМНЕ има долгорочна визија за просперитетна Македонија проектите кои се дел од програмата за обнова на Македонија ќе донесат повеќе за сите. Повторно ќе ја обновиме и изградиме Струга. Обновата ќе донесе подобри услови за живот, финансиска сигурност, модерна инфраструктура, квалитетно здравство, силно образование. Културната обнова на Струга ќе значи уште позасилена поддршка на традиционалните манифестации како на пример “Струшките вечери на поезијата” кои ја мапираа Струга како поетска престолнина. Соодветно ќе го заштитиме и презентираме непроценливото културно наследство на Струга”, нагласи Игор Дурловски

Дурловски ги охрабри стружани на изборите на 15 јули заедно да направат пресвртница.

Победата и подобриот живот се можни. Бидете со нас нема да ве изневериме, повика Дурловски.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close