БалканБалкан.ПорталДописници Свет

ДС: Српската власт да престане да ги претставува воените злосторници како херои

Српската опозициска Демократска партија (ДС) денеска ја осуди „секоја релативизација“ на пресудата во Хаг, со која поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е осуден на казна доживотен затвор за воени злосторства во БиХ и ги повика актуелната Влада и српскиот претседател Александар Вучиќ да „престанат со кампањата на претставување на воените злосторници како херои“.

Back to top button
Close
Close