0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталВидео изјаваЕкономија

Државата да помогне за да преживе бизнисот, бара ССК

Изготвување протоколи за работа за сите дејности без исклучок, овозможување побрз проток на границите и задржување на постојните или склучување нови договори за извозно ориентираните компании и финансиски пообемна поддршка со претстојниот четврти пакет економски мерки, бара Сојузот на стопански комори (ССК). 

Скопје, 10 септември 2020 (МИА) – Изготвување протоколи за работа за сите дејности без исклучок, овозможување побрз проток на границите и задржување на постојните или склучување нови договори за извозно ориентираните компании и финансиски пообемна поддршка со претстојниот четврти пакет економски мерки, бара Сојузот на стопански комори (ССК).

Како што изјави денеска претседателката на ССК Данела Арсовска пред средбата со министерот за економија Крешник Бектеши, неопходно е државата да помогне за да преживее бизнисот, посебно фирмите кои во претходните години вложуваа многу.

-Состојбата е влошена, компаниите секојдневно запаѓаат во долгови, а не отпуштија вработени со надеж дека ситуацијата ќе се подбри, истакна Арсовска.

Според министерот Бектеши, максимално ќе се излезе во пресрет на компаните и веќе се прават проценки  кога да се изготви ребалансот на Буџетот со што ќе се обезбедат средства за четвртиот пакет антикризни мерки.

Одговарајќи на новинарски прашања во врска со евентуално затворање на угостителските објекти поради зимската сезона и можноста од проширување на ковид пандемијата, Бектеши рече дека тоа засега не е тема на разговор. мч/лв/

Средба на министерот за економија Бектеши до ССК

Posted by MИА.mk on Четврток, 10 септември 2020

Средба на министерот за економија Бектеши до ССК

Posted by MИА.mk on Четврток, 10 септември 2020

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close