0_Македонија.ПорталПолитика

Државјаните на Русија на 1 јули ќе може да гласаат за измени на Уставот во Руската амбасада

Руските државјани во земјава на 1 јули ќе можат да гласаат за измени на Уставот на Руската Федерација во просториите на Амбасадата на Русија во Северна Македонија.

Скопје, 25 јуни 2020 (МИА) – Руските државјани во земјава на 1 јули ќе можат да гласаат за измени на Уставот на Руската Федерација во просториите на Амбасадата на Русија во Северна Македонија.

– На 1 јули 2020 година од 08:00 до 20:00 часот во просториите на Амбасадата на Руската Федерација (ул. Пиринска бр. 44) ќе се одржи гласање за измени во Уставот на Руската Федерација во кое ќе учествуваат државјаните на Русија кои постојано или привремено престојуваат во Република Северна Македонија, соопшти руската Амбасада.

Од денеска во Русија почнува да се гласа на референдум за уставните измени. Гласањето требаше да се одржи пред повеќе од еден месец, но беше откажано поради пандемијата на коронавирусот. нд/сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close