0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderMakedonija.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономијаТема

Дроновите сè поприсутни во економијата, нема кој да го обучува домашниот кадар

Тридимензионално мапирање е направено за пет дена на патот Кичево - Охрид, на потег во должина од 18 километри, за потребите на градежната компанија „Гранит“. За таква активност со класично геодетско снимање се потребни 45 дена. Заштедата на време е само дел од придобивките со примена на беспилотните летала, кои веќе стануваат алатка за поддршка на домашната економија. Главен проблем и натаму е тоа што нема кој да го обучува кадарот кој работи со дроновите. Немаме центар за обука, односно пилотите кои работат се самоуки и нелиценцирани. Се очекува проблемот да се надмине откако ќе биде донесена европската регулатива, која ќе ги унифицира лиценците и правилата во сите држави.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close