0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономијаПолитика

ДПИ: Инспекциските служби работат со поголеми овластувања, извршени 742 контроли, затворен објект во Гостивар

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) соопшти дека инспекциските служби од вчера вечер постапуваат според новите овластувања, согласно измените и дополнувањата на Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести. Притоа во повеќе градови во државата извршени  се вкупно 48 надзори и 742 контроли во угостителски објекти, казина и обложувалници согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и Здравствените протоколи.

Back to top button
Close
Close