0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. 

Скопје, 16 февруари 2020 (МИА) – Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка.

Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за Инспекторат за употреба на јазиците и Законот за управување со движењето на предметите во судовите, како и измените на Законот за урбано зеленило.

По ова, спикерот Талата Џафери ја прекина 131. седница и ја почна 137. седница со единствена точка на дневен ред – самораспуштање на Собранието.

Додека се носеа законите на 131. седница не беа присутни пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Тие повторно се вратија во пленарната сала штом почна 137. седница.

Во моментов се обраќа претседателот на Собранието како предлагач на одлуката за самораспуштање на Парламентот. бак/мч/

 

Back to top button
Close
Close