0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт.Слајдер

Дончиќ со уникатно достигнување во НБА

Кошаркарот на Далас Маваерикс, Лука Дончиќ ноќеска имаше уште еден одличен настап. Тој во триумфот над Сакраменто со резултат 127:123 оствари трипл-дабл со 25 поени, 15 скокови и 17 асистенции.

Сакраменто, 16 јануари 2020 (МИА) – Кошаркарот на Далас Маваерикс, Лука Дончиќ ноќеска имаше уште еден одличен настап. Тој во триумфот над Сакраменто со резултат 127:123 оствари трипл-дабл со 25 поени, 15 скокови и 17 асистенции.

Словенецот стана најмладиот играч во историјата на НБА лигата со остварување 20-15-15.

Исто така, 17 асистенции се најдобриот резултат во кариерата за Дончиќ.

Минатата година Дончиќ беше прогласен за најдобар дебитант на лигата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close