0_Спорт.ПорталФудбал

Донарума сака од Милан годишна плата од 10 милиони евра

Милан преговара со голманот Џанлуиџи Донарума за обновување на договорот.

Милано, 6 септември 2020 (МИА) – Милан преговара со голманот Џанлуиџи Донарума за обновување на договорот.

Како што пренесува „MilanLive“, повикувајќи се на „Кориере дела Сера“, агентот на фудбалерот Мино Раиола од клубот побарал плата од 10 милиони евра годишно за неговиот клиент.

Со оглед на тоа што страните беа блиску до договор за износ од шест милиони евра, вклучувајќи ги и бонусите, ваквите измени може да го загрозат исходот од преговорите.

Забележано е дека во исто време, Јувентус продолжува да го следи Донарума и е подготвен да го потпише како слободен агент по истекот на договорот на голманот со Милан.

Минатата сезона Донарума одигра 36 натпревари во Серија А и заврши на 12 од нив без примен гол. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close