БалканБалкан.ПорталДописници Свет

До петок ќе се знае дали Словенија ќе добие нова Влада

До крајот на неделава ќе се знае дали Словенија ќе добие нов мандатар за состав на Влада или, пак, државата сепак ќе оди на предвремени парламентарни избори.

Љубљана, 24 февруари 2020 (МИА) – До крајот на неделава ќе се знае дали Словенија ќе добие нов мандатар за состав на Влада или, пак, државата сепак ќе оди на предвремени парламентарни избори.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, утре продолжуваат разговорите кои ги организира претседателот на државата Борут Пахор. Претставниците на парламентарните политички партии ќе го информираат претседателот за текот на разговорите за состав на нова Влада на чело со СДС (Словенска демократска партија) предводена од Јанез Јанша.

По овие состаноци Пахор ќе одлучи дали ќе го даде мандатот за состав на Влада или пак таа одлука ќе му ја препушти на Собранието.

Друг блок партии, предводени од партијата на премиерот во оставка Марјн Шарец, се залагаат за брзи предвремени парламентарни избори. ав/гт/

Таг
Back to top button
Close
Close