СветСвет.Портал

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 3.971,558 лица. Од нив починале 273,792, а оздравеле 1.370,749 луѓе.

Скопје, 8 мај 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 3.971,558 лица. Од нив починале 273,792, а оздравеле 1.370,749 луѓе.

– за влез во Србија во иднина ќе биде потребен тест на коронавирус, не постар од 72 часа, а оние кои немаат потврда за негативен тест ќе мораат да престојуваат 14 дена во изолација. За оние кои ќе сакаат да заминат од Србија во странство ќе се почитуваат правилата на таа земја. тестот за коронавирус во Србија ќе чини 50 евра.

– Шестмесечно бебе е едно од последните жртви на коронавирусот во Велика Британија, соопшти денеска Националната здравствена служба на таа земја. Бебето е меѓу денешните 332 смртни случаи.. Вкупно 22 од новите смртни случаи биле на возраст меѓу 40 и 96 години и немале други заболувања.

– Австрија денеска ги соопшти правилата за угостителите кои ќе мора да се следат кога следната недела ќе бидат отворени баровите и рестораните. Се бара да има најмалку еден метар растојание меѓу масите, како и дополнителни хигиенски мерки. Освен тоа, персоналот кој е во директен контакт со гостите ќе мора да носат заштитни маски за лице. На една маса може да седат максимум четворица возрасни и деца, освен во случаи кога ќе може и поголем број доколку живеат во исто домаќинство.

– Стотици луѓе во Белорусија, меѓу кои и ветерани од Втората светска војна учествуваа денеска во свеченост во црква во Минск. И покрај растечката епидемија во таа земја, никој од присутните не носел заштитна маска.

– Првиот ден од отворањето на Дизниленд во шангај, после три месеци вонредни мерки, распродадени се сите карти за тој забавен парк, јави Гардијан. Љубителите на јунаците на Дизни уште од понеделникот почнаа да купуваат карти, кои до вчера беа распродадени. По барање на кинеските власти, забавниот парк работи со 30 отсто капацитет, односно ќе прима по 24 илјади посетители дневно.

– Градоначалникот на Милано Бепе Сала рече дека е згрозен од големиот број луѓе кои шетаат по улиците и покрај тоа што правилата за физичко растојание се уште се во сила. Италијанските медиуми објавиија фотографии на кои се гледа како долж водните кканали има голем број луѓе, за што Сала рече дека е „срамно“.

– ЕУ најави испорака на милион и пол медицински маски за 17 држави членки и Велика Британија. Станува збор за дел од 10 милиони маски набавени преку ЕУ инструментот за итна помош, а кои во следните шест седмици ќе бидат распределени во најзагрозените региони на државите членки. ссм/

 

Back to top button
Close
Close