0_Македонија.ПорталПолитика

ДКСК: Финансирањето на спортските активности во општините – област со висок ризик за корупција

Државната комисија за спречување на корупцијата во однос на предметот со наводи против градоначалникот на Куманово за злоупотреба на неговите овластувања со трошење пари на незкоански начин за лични потреби и за негови блиски лица кои не биле вработени во општината односно за лицето А.К брат на побратимот на градоначалникот, волонтер во Општината, кој се претставувал како вработен раководител на Сектор за евроинтеграции и задолжен за проектни инвестиции, а истовремено бил претседател на Кошаркарскиот клуб – Куманово, финансиран од Сојузот на спортови, што е пак опфатен со Програмата за спорт во буџетот на Општина Куманово, донесе заклучок дека исплатата и распредлебата на средствата за реализација на Програмата за развој на спротот и рекреативните активности на граѓаните во Општина Куманово за 2019 година не е транспарентна и е нејасно, како се распределени средствата во спортските клубови и дали се финансирани други рекретативни спортски активности на граѓаните, кога сите средства се исплатени директно на Општинскиот Сојуз на спортови.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close