BotëBotë.Portal

Disa viktima në përplasje fisnore në Afganistanin lindor

 Disa persona humbën jetën në një përplasje fisnore rreth një toke kontestuese në provincën lindore afgane Nangarhar që ka ndodhur dje, bënë të ditur autoritetet lokale.

Kabul, 8 prill 2020 (MIA) – Disa persona humbën jetën në një përplasje fisnore rreth një toke kontestuese në provincën lindore afgane Nangarhar që ka ndodhur dje, bënë të ditur autoritetet lokale.

Luftimet kanë shpërthyer midis dy fiseve të cilat jetojnë në qarkun Dur Baba dhe zonën Nazjan për tokë për të cilën kontestohen banorët e të dyja fiseve – Shikhan dhe Hysein Kail.

Të paktën gjashtë burra të fiseve kanë humbur jetën, ndërsa rreth 20 të tjerë janë lënduar, bënë të ditur autoritetet lokale. Për numrin e të vdekurve ka të dhëna të ndryshme, dhe kështu sipas një burimi kanë vdekur 12 persona. ar/

Таг
Back to top button
Close
Close