0_Македонија.ПорталПолитика

Димитров во посета на Чешка

Министерот за надворешни работи  Никола Димитров утре и задутре ќе престојува во работна посета на Прага, Република Чешка, каде што ќе има средби со неговиот  домаќин шефот на чешката дипломатија Томаш Петричек, со претседателот на Долниот дом на Парламентот Радек Вондрачек и со државната секретарка за европски прашања Милена Хрдинкова.

Скопје, 25 февруари 2020 (МИА) – Министерот за надворешни работи  Никола Димитров утре и задутре ќе престојува во работна посета на Прага, Република Чешка, каде што ќе има средби со неговиот  домаќин шефот на чешката дипломатија Томаш Петричек, со претседателот на Долниот дом на Парламентот Радек Вондрачек и со државната секретарка за европски прашања Милена Хрдинкова.

Димитров во Прага ќе учествува и на годишниот состанок на министрите за надворешни работи од земјите од Вишеградската група – V4 и државите од Западен Балкан – WB6, на кој ќе се дискутира за состојбата и очекувањата поврзани со евроинтегративните процеси на регионот.

Шефот на дипломатијата ќе учествува и на панел дискусија во Институтот за Европска политика – ЕУРОПЕУМ.сст/са/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close