0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваМакедонија.СлајдерПолитика

Димитров: Португалскиот предлог е македонски јазик за ЕУ, со унилатерална изјава за бугарскиот став

Португалскиот предлог се потпира на предлог преговарачката рамка што ја предложи ЕК, параграфот околу македонскиот јазик да остане таков каков што е со чиста формулација – македонски јазик и предвидува унилатерална изјава на Бугарија во однос на нивната позиција, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.

Back to top button
Close
Close