0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Димитров: Не креваме раце, правиме се што можеме во рамки на европско достоинствено решение

Ние имаме еден пат, ќе одиме во ЕУ и ќе влеземе во ЕУ како Македонци кои зборуваат македонски јазик. Многу е невозможно и нелогично и контрадикторно македонскиот јазик да биде проблем за членство во Унија во која што се негува културната и јазична различност на европскиот континент. И во таа смисла проблемот станува многу голем. Дали може една земја членка да бара услови кои се спротивни со европските вредности. Ако цената за нашиот пат кон ЕУ е обезличување тогаш таква ЕУ нема да ни треба. Јас уште кога почна овој процес во октомври минатата година, кога се интензивираа напорите тогаш уште за германското претседателство јасно кажав, јас сум со тоа ок. Ако не можеме да ги отвориме вратите заради македонскиот јазик, во ред, нема да ги отвориме, вели Димитров

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close