0_Македонија.ПорталПолитика

Димитров на средби со Пленковиќ и Радман: Што побрзо да се одржи Меѓувладината конференција со Северна Македонија

По посетите на Германија и Словенија, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, денеска во Хрватска оствари средба со премиерот Андреј Пленковиќ и со министерот за надворешни работи Гордан Грлиќ-Радман, на која се разговараше за очекувањата и изгледите за придвижување на пристапниот процес за Северна Македонија, како и за домашните реформи и билатералната соработка.

Back to top button
Close
Close