0_Македонија.ПорталПолитика

Димитров: ЕУ мора да го признае напредокот на Северна Македонија

Ако сака да биде позитивна сила, да поттикнува политика на компромис, да стимулира прореформски влади, ЕУ мора да го признае напредокот на Северна Македонија. Има една формула за успех: потребна ни е добра методологија, чесен пристап кон имплементирање на истата и политичка волја од двете страни. Влогот е огромен, порача министерот Никола Димитров на тркалезната маса „Координирање, соработка, консолидирање? Придвижување на З. Балкан напред“, во рамките на 56-та Минхенска безбедносна конференција.

Скопје, 15 февруари 2020 (МИА) – Ако сака да биде позитивна сила, да поттикнува политика на компромис, да стимулира прореформски влади, ЕУ мора да го признае напредокот на Северна Македонија. Има една формула за успех: потребна ни е добра методологија, чесен пристап кон имплементирање на истата и политичка волја од двете страни. Влогот е огромен, порача министерот Никола Димитров на тркалезната маса „Координирање, соработка, консолидирање? Придвижување на З. Балкан напред“, во рамките на 56-та Минхенска безбедносна конференција.

На маргините на конференцијата министерот Димитров и денеска оствари повеќе билатерални средби и тоа со Жан Аселборн, МНР на Луксембург, Дејвид Харис, Извршен директор на Американско-еврејскиот комитет, Ричард Мур, Генерален директор за политички прашања во британскиот Форин Офис.

Главниот акцент на разговорите, како што соопшти МНР, беше ставен повторно на најактуелното прашање за ЕУ-перспективата на нашата земја, во пресрет на клучните моменти за добивање позитивна одлука за отпочнување пристапни преговори.

Министерот Димитров учествуваше и на работната вечера организирана од претседателот на Светскиот економски форум Борге Бренде и извршниот директор на Google Jigsaw Џеред Коен, на која почесен гостин беше американскиот државен секретар Мајк Помпео. сст/дма/

Back to top button
Close
Close